Former Members

Main content

Habilitand

Karl Gademann

Nicolai Cramer

Postdoctoral Scholars

Alain Baudat 

Aleksandar Stojanovic

Donald Gauthier, Jr.

Francisco Guerra-Martinez

Gavin Whitlock

Guido Koch

Jochen Krüger

Sojiro Shiokawa

Wheesong Lee

Yuntae Kim

Hitoshi Iikura

Mario Petretta

Brian L. Pagenkopf

Phil Alper

Michael Groaning

Doug E. Frantz

Emad El-Sayed

Neel K. Anand

Dean Boyall

Sandra Jonsson

Satoru Kaneko

Takeuki Suzuki

Nick Wurtz

Takumi Watanabe

Lee Fader

Hisanori Nambu

Takashi Ichikawa

Jean-Francois Paquin

Chikako Ogawa

Weili Zhao

Isabelle Lyothier

Jeff Manthorpe

Valerie Paquet

Henar Vasquez

Jose-Carlos Gonzales-Gomez

Hajime Motoyoshi

Shinji Fujimori

Nicka Chinkov

Corey Stephenson

Thomas Fessard

Martin Knöpfel

Andrew Waltman

Steve Andrews

Omid Soltani

Alex Szpilman

Pablo Barrio

Daisuke Ohara

Gary Chinigo

Paloma Paredes

Brian Mariampillai

Mitch Croatt

Marc Lafrance

Carine Guérot

Thomas Hoffman

Nick Deprez

Ryo Yazaki

Martin McLaughlin

Dong-Bo Li

Sébastien Goudreau

Philippa Cranwell

Steffen Müller

Jennifer Ciesielski

Keita Tanaka

David Sarlah

Matthew Webster

Xuwen Li

Patrick Brady

Erik Daa Funder

Rémy Hemelaere

Riccardo Cribiù

Damien Barbaras

Yoshikazu Suzuki

Christophe Salomé

Richard Brimioulle

Aleksej Turočkin

 

 

Graduate Students

Brian Ledford

Jay Dritz

Justin Du Bois

Lori Yerkey Singer

Mary Shepard

Robert A. Singer

Tehshik Yoon

William Buckner

Curtis Hastings

Michael G. Johnson

James P. Johnson

Michael Mish

Jeremy T. Starr

Craig S. Tomooka

Jeffrey W. Bode

Roger Faessler

Christiane Marti

Alec Fettes

Andreas Lerchner

Christian Fischer

Andreas Zumbühl

Tobias Ritter

Constantin Czekelius

Nina Lohse

Dieter Muri

Nina Becker

Damiano Cereghetti

Patrick Aschwanden

Thomas Knöpfel

Pablo Zarotti

Jerome Waser

Stefan Reber

Christian Defieber

Gabi Marti

Florian Kleinbeck

Georg Wuitschik

Astrid Volmer

Boris Gaspar

Alexander Breder

Ock Youm Jeon

Corinna Schindler

Carsten Kramer

Roger Geisser

Christian Gampe

Samy Boulos

Christian Nilewski

Martin Ariger

Matthias Weiss

Johannes Burkhard

Bill Morandi

Lukas Kreis

Markus Roggen

Julian Egger

Oliver Jeker

Nicolás Armanino

Stefan Diethelm

Quentin Huchet

Lorenz Schneider

Camille Le Chapelain

Stefan Ruider

Simon Breitler

Guido Möller

Nikolas Huwyler

Simon Krautwald

Mathias Jacobsen

Jonathan Ruchti

James Hamilton

Hannes Zipfel

Christian Ebner

Adrien Joliton

Raffael Vorberg

Bernd Wolfstädter

Undergrads

Stona Jackson             

Dan Millward

David Chavez

Jason Hong

Josef Ringgenberg

Leonard Sung

Matthew Gregori

Prista Charuworn

Tsuyoshi Watanabe

Travis Williams

Alice Presley

Robert Jackson

Alex Rosefield

Jane Brock

Christophe Braun

Anne Viger

Dana Topic

Martin Althaus

Dominik Huber

Christophe Schlicht

Pirmin Ulmann

Didier Zurwerra

Roger Geisser

Luzi Barandun

Sandro Mollet

Michelle Flückiger

Martin Ariger

Roman Marty

Koni Marti

Christa Haase

Andreas Buckl

Dean Glettig

Christof Sparr

Linus Becker

Oliver Jeker

Sebastian Böhrlinger

Nikolas Huwyler

Samy Boulos

Lukas Kreis

Bill Morandi

Witali Beichel

Leo Betschart

David Mrusek

Matthias Geibel

Lea Pessina

Markus Roggen

Andreas Rötheli

Lorenz Schneider

Vittorio Sacchetti

Stefan Diethelm

Joachim Ahlin

Manuel Burkhalter

Florian Glaus

Igor Pochorovski

Samuel Meier

Yuntao Wang

Hajer Abdelkafi

Simon Breitler

Adriana Edenharter

Dmitry Mazunin

Jonathan Ruchti

Jonas Thelemann

Boris Tchitchanov

Camille Le Chapelain

Raffael Vorberg

Simon Krautwald

Christian Ebner

Andreas Kaspar

 

Alex Lauber

Caroline Rousseau

Imants Kreituss

Natalia Früh

Oliver Sala

Friederich Schuler

Stefan Vetterli

Thomas Wucherpfennig

Stefan Künzi

Patrick Lancuba

Oliver Engl

Pascal Engl

Michael Schafroth

Manuel Drefahl

Emma Robertson

Johannes Boshkow

David Furrer

Stephan Rummelt

Esther Tschanen

Marcel Grogg

Stefan Fischer

Jovana Milic

Alex Jacobson

Amund Dolva

Ophélie Quinonero

Nina Hentzen

Adrian Bailey

Andrej Shemet

Gregor Simm

Alberto Kravina

Aubert Ribaucourt

Cornelius Gropp

Giuseppe Zuccarello

Lucile Anthore

Marco Hartmann

Minh Dao

Gabriele Zirpoli

Nicole Hauser

Leonardo Nannini

Michael Lerch

Niels Sievertsen

Moritz Jackl

Michael Schneider

Christian Bold

Simon Rössler

Helene Wolleb

Tobias Sandmeier

Marlene Rothe

Carl Bormann

Marlies Moser

Eva Gleissner

Franziska Elterlein

Reto Erni

Roman Sarott

Michael Imhof

Michael Schneider

Claudia Keller

Harald Bieringer

Valeria Rondo-Brovetto

Valentina Gasser

Jade Nguyen

Tristan Delcaillau

Timothee Constantin

Daniel Joss

Wieland Götzke

Fabian Glatz

Benedikt Schreib

Salomé Püntener

Visiting Associates

Sojiro Shioaawa

Masa Mikami

Satoshi Minakata

Hiroshi Sasaki

Takuya Hashimoto

Yasuoka Junichi

Ole Kvernes

Sonia Serna

Lisbet Kværno

Bodil Kværno

Patricia Moriel

Paloma Paredes

Meara Kauffman

Nicolas Delpont

Ana Belén Álvarez Fernández

Kazuhiro Hayashi

Jeremy Cheang

Xiaochun Dong

Weixing Zhang

Fumie Sakurai

Yuki Fuyuki

Takayuki Wakaki

Alberto Ballesteros

Apprentices

Tobias Brütsch

Jürg Oetiker

Stephan Schnidrig

Beat Thalmann

Pascal Huber

Philippe Kraaz

Moritz Märki

Patrik Forster 

Fabienne Felder

Pit Plötze

Nicole Pfeiffer

Elias Bommeli

Alexandra Eberle

 
 
Page URL: http://www.carreira.ethz.ch/the-group/people/former-members.html
Wed Jun 28 10:06:15 CEST 2017
© 2017 Eidgenössische Technische Hochschule Zürich